חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מסלול הקיפוד

השותפות עם מנחי הקורס ״אמנות, אקטיביזם ומרחב ציבורי״ במכללת בצלאל הניב שורה של פעילויות מקוריות ויוצאות דופן שהצליחו לשנות את גורל פסי הרכבת הנטושים בדרום ירושלים. מסלול הקיפוד הוא אחת הדוגמאות הבולטות שבהן. 

במפגש של תלמידי הקורס עם אחד ממייסדי הוועד להקמת הפארק, יוסי סעידוב, הוצג בפני הסטודנטים האתגר המשמעותי של הפעילים: לשנות את נקודת המבט של העירייה. עיריית ירושלים הכירה את פסי הרכבת באמצעות מפות, צילומי אוויר ותב״ע – בהם פסי הרכבת מהווים גבול בין השכונות השונות בעיר. אולם נקודת המבט של התושבים שונה לחלוטין: בחוויית התושבים זהו אזור של חיבור ומעבר הולכי רגל בין השכונות. התושבים זיהו את הפוטנציאל של השטח המוזנח כמקום חיבור ומפגש וליצירת שטחים ירוקים נוספים בעיר – אולם נקודת מבטם היתה רחוקה מנקודת המבט של מקבלי ההחלטות. 

איתן שוקר, אחד ממנחי הקורס, והסטודנט גיא אייזנר הגו רעיון: מסלול הליכה בין השכונות באמצעות תוואי תחנות המספרות את סיפורו של האזור מנקודת המבט של התושבים. אייזנר, שוקר ותושבים יצאו לסדרת מפגשים עם תושבים ושכנים, דפקו על דלתות ואספו סיפורים. מתוכם נבחרו עשרה סיפורים שנכתבו, אוירו ושובצו על לוחות קרמיקה שהודבקו על בטונדות אקרשטיין קטנות – התחנות. את התחנות פיזרו במרחב ללא תיאום עם העירייה. 

אל אירוע ההשקה, ביום שישי בצהרים, הוזמנו בכירי העירייה בהם גם מהנדס העיר שלמה אשכול ובכירי מחלקת התכנון בעירייה. הם הדגישו כי הם מגיעים כאנשים פרטיים מחוץ לשעות העבודה להתרשם מהאזור ומהקהילה. השקת המסלות היה הצלחה מפתיעה. אל האירוע הגיעו כמאה וחמישים תושבים שצעדו לאורך המסלול יחד עם בכירי העירייה המקדמים סלילת כביש במקום. בכירי העירייה התרשמו מהתמיכה הקהילתית לה זוכה פעילות הוועד להקמת הפארק, הם נוכחו לראות כי מדובר באזור שוקק חיים, רווי תושבים המבקשים את פיתוחו לטובת פנאי וספורט. 

״זה הרגע בו הבנו שהצלחנו, שלמרות שאין תקציבים ואין החלטה – הצלחנו לשנות את המגמה״ אמר כעבור מספר שנים סעידוב. 

זה הרגע בו הבנו שהצלחנו, שלמרות שאין תקציבים ואין החלטה – הצלחנו לשנות את המגמה

מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. 

מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. מסלול הקיפוד עובר
בין מסילת הרכבת לפינות חמד. מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. 

מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. מסלול הקיפוד עובר בין מסילת הרכבת לפינות חמד. 

שיתוף
Facebook
WhatsApp