חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רכבת בעמק

הקמת פארק המסילה לאורך כשישה ק״מ בדרום ירושלים יצרה עובדה חדשה במרחב: פארק לינארי הנחצה על ידי שלושה כבישים בלבד לכל אורכו. במאי 2013 הציגו אנשי תוכנית אב לתחבורה בירושלים את התכנון לרכבת קלה במרחב. על פי התכנון הרכבת תעבור על פארק המסילה בקטע שבין גן הפעמון לצומת אורנים. התושבים הביעו התנגדות חריפה והבהירו כי לא תתקבל כל פגיעה בפארק המסילה.

בעקבות זאת אנשי תוכנית אב לתחבורה עדכנו את התוכניות והציעו להעביר את הרכבת הקלה ברחוב עמק רפאים. קבוצה מצומצמת של בעלי עסקים ותושבים ותיקים התנגדו למעבר הרכבת הקלה והציעו שלל הצעות: מעבר הרכבת על פארק המסילה, מינהור מתחת לפארק המסילה (שביצועו ימחק כשליש מהפארק) או ביטול של מוחלט של הרכבת בתוואי.

מתכנן הערים ועו״ד איתמר שחר חבר לעדית רובין חברת הנהלת המינהל הקהילתי באזור וליוסי סעידוב והשלושה הקימו את ההתארגנות ״רכבת בעמק״ המעודדת את הממשלה והעירייה להעביר את הרכבת הקלה בעמק רפאים.

״רכבת בעמק״ הצליחה להשמיע קול ציבורי רחב, להשפיע על הדיון הציבורי, לתעדף את פארק המסילה ואת הרכבת הקלה על פני הפקקים וזיהום האוויר של רחוב עמק רפאים.

המתנגדים לתוכנית הקימו עמותה גייסו מאות אלפי שקלים מבעלי הון במרחב שכרו עורכי דין, משרד יחסי ציבור ולוביסטים והחלו להפעיל לחץ על הממשלה והעירייה לבטל את התוכנית. פעילי רכבת בעמק יצרו לחץ מקביל במטרה להעביר את הרכבת בעמק. בין השאר אלפים חתמו על עצומה הקוראת להעביר את הרכבת בעמק ולהימנע מכל פגיעה בפארק המסילה. בתגובה להודעת שר התחבורה ישראל כץ לפיה הוא שוקל את מעבר הרכבת בעמק – נערך מפגן תמיכה חסר תקדים בפארק המסילה. כאלף איש הצטופפו בפארק המסילה וקראו: ״כן לרכבת בעמק רפאים – לא לפגיעה בפארק המסילה״. הפגנת נגד של המתנגדים לא התקיימה למרות שקיבלה אישור מהמשטרה.

״רכבת בעמק״ הצליחה להשמיע קול ציבורי רחב, להשפיע על הדיון הציבורי, לתעדף את פארק המסילה ואת הרכבת הקלה על פני הפקקים וזיהום האוויר של רחוב עמק רפאים.

ועדות התכנון השונות אישרו את התוכנית, המתנגדים פנו לבית משפט, טענותיהם נדחו בזו אחר זו, ערכאה אחרי ערכאה, למעט טענה פרוצדרלית אחת. 

תוכנית הרכבת בעמק אושרה פעמיים בוועדה המקומית של עיריית ירושלים, נדונה פעמיים ואושרה בוועדה המחוזית, זוכה לתמיכה של אלפי תושבים ושל הממשלה.

קישור לפייסבוק של רכבת בעמק:

https://www.facebook.com/rakevetbaemek/

קישור לאתר רכבת בעמק:

https://itamsh.wixsite.com/rakevet

שיתוף
Facebook
WhatsApp